7 tipov ohľadne Tokia

7 tipov ohľadne Tokia

Tip číslo 1 – Nedávajte prepitné

Pozorná obsluha je samozrejmosťou v Japonsku. Je súčasťou kultúry s názvom omotenashi. Prepitné sa neočakáva vo vozidlách taxislužby, v kaderníctvach, pre vrátnikov alebo barmanov. Nielenže sú akékoľvek príspevky neočakávané, nebudú ani akceptované. Ak necháte peniaze na stole, bez ohľadu na to koľko, nebuďte prekvapení, ak vás čašník naháňa po ulici a chce vám ich vrátiť.

Tip číslo 2 – Choďte po ľavej strane

S viac ako 35 miliónmi ľudí je Tokio jedeným z najhustejšie obývaných mestských centier na svete. Napriek tomu sú davy riadne organizované. Každý čaká, kým sa zmení semafor na zelenú, aby mohol prejsť cez ulicu. Chodci na širokých chodníkoch sa riadia nevysloveným pravidlom zostať vľavo, skoro rovnako prísne ako autá (tiež jazdia vľavo). Výnimkou sú eskalátory, tú ľudia stoja na ľavej strane a chodia po pravej strane.

Tip číslo 3 – Jedna karta pre všetky vlaky a autobusy

Vlakový systém v Tokiu je vlastne sieť pozostávajúca z troch vlakových spoločností. Ale dobíjacie karty Suica a Pasmo umožňujú cestujúcim bez problémov cestovať a to vo všetkých linkách.

Dostať ju takmer v každom automate s lístkami. ¥ 500 vklad (okolo 5 eur) na kartu je vratný.

Tip číslo 4 – Japonské kúpele

Verejné kúpele, alebo Sento, sú pozostatkami z doby, kedy väčšina domov alebo bytov nemala vane. Či už je to moderné miesto v Omotesando so šumiacou vodou a cenným mydlom alebo malá vaňa s fénom na mince, ktorá bola priskrutkovaná k podlahe od roku 1960, všetky verejné kúpele stoja ¥ 460.

Tip číslo 5 – najčastejšie počujete slovo “vitajte”

Po niekoľkých dňoch v Tokiu, sa môžete sami seba spýtať: “Čo je to za slovo, ktoré vždy hovoria keď vojdem?”

Či už je to spotený, chlapec so zásterou, ktorý na vás kričí pri vstupe do izakaja (reštaurácií, ktoré ponúkajú alkohol s veľkým množstvom malých jedál) alebo dokonale upravená žena, ktorá na vás zamumle hneď ako vstúpite do ticha malého butiku, hovoria to isté: “Irasshaimase.”

Je to slušný spôsob, ako povedať ” vitajte!”.

Hoci inštinktívne môžete odpovedať: “Ďakujem” alebo “Dobrý deň” – miestni obyvatelia tvrdia, že nie je vyžadovaná žiadna odozva.

Tip číslo 6 – Sushi je naozaj také dobré

Slávna aukcia tuniakov na Tsukiji trhu sa začína hneď o piatej ráno, ale 120 voľných vstupeniek pre dnešný deň je často už predaných pred štvrtou. Či už sa dostanete do aukcie, alebo nie, je to najlepšie miesto na ochutnanie ranného taniera najčerstvejšieho sushi, ktoré ste kedy ochutnali. Nemusíte tu byť až tak skoro, ale mnoho zo stovky obchodov začnú zatvárať už o okolo obeda.

Sushi nikdy chutí rovnako potom, čo ste opustil Tokio!

Tip číslo 7 – Ako sa pripojiť zadarmo na WiFi

Kým počet miest, ktoré majú bezplatné Wi-Fi v Japonsku rastie, prístup na internet nie je niečo, na čo sa môžete spoľahnúť. Oznamy všade propagujú bezplatné Wi-Fi – ale iba ak už máte zmluvu s poskytovateľom.

Ale nárast turistov – spoločne s prípravami na 2020 olympijských hier – vedie k pomalému zlepšeniu prístupu na WiFi. Existuje napríklad aplikácia, ktorá ponúka prístup k viac ako 140.000 hotspotom. Jediné, čo musíte urobiť, je zaregistrovať svoj e-mail.