Ako si správne naplánovať cestu okolo sveta?

Ako si správne naplánovať cestu okolo sveta?

1. Tip: Vrhnite sa čo najskôr do plánovania!

Keď príde na plánovanie cesty okolo sveta, nikdy nie je príliš skoro. Aj keď sa hodnotíte ako spontánny typ a balíte sa iba pri odchode. Ale cesta okolo sveta sa väčšinou absolvuje len raz vo svojom živote. Z tohto dôvodu musí byť perfektná! A za druhé, je to omnoho dlhšia cesta ako normálne dovolenky. A o cene ani nehovoríme – treba si včas vybaviť dostatočný obnos peňazí – či už z pôžičky alebo z našetreného.

2. Tip: Prečítajte si toľko cestovných blogov ako je možné!

Nie ste prvý, ani posledný, ktorý sa chystá na cestu okolo sveta. To znamená, že môžete získať všetky užitočné tipy od už skúsených svetobežníkov. A to najlepšie: Sú zadarmo!

Nič nie je lepšie pre prípravy ako cestovné blogy. Nájdete tu užitočné tipy pre vašu cestu, ale tiež zoznamy. Uvidíte: Existuje nespočetné množstvo vecí, ktoré si musíte zobrať zo sebou a nikdy by ste na nich sami neprišli!

3. Tip: Spravte si plán!

Napíšte si presne, kedy budete chcieť čo obiť. Jednoduchý zoznam úloh nemusí stačiť pri plánovaní cesty po celom svete. Mali by ste vytvoriť plán (kontrolný zoznam), ktorého sa budete držať. Jedná sa hlavne o rôzne druhy očkovaní a ich vedľajšie účinky, ktoré sú potrebné v rozmanitých kútoch sveta. Nepotrebujete hneď v prvom týždni cesty ochorieť, však?!

4. Tip: Zistite, aký cestovateľský typ ste!

Existujú rôzne druhy cestovania. Backpackers majú denný rozpočet do 30 € a zvyčajne prenocujú v ubytovniach alebo pomocou CouchSurfingu. Flashpackers začínajú na € 30 za deň a môžu si skôr dovoliť samostatnú miestnosti, než lôžko v nocľahárni. Poshpackers sú luxusný cestovatelia. Solo Packer cestuje sám.

Samozrejme, že existujú stereotypy. Pravdu nájdete vždy niekde uprostred. Ale je dôležité vedieť, čo môžete očakávať od cesty: Mali by byť náklady také nízke, ako je to len možné? Mám ísť k miestnemu lekárovi? Chcem zabrániť stresu a preto zostať na jednom mieste dlhšie?

5. Tip: Ignorovať tých, ktorí chcú aby sme zrušili naše plány!

“Čože? Žena ide sama na cestu okolo sveta? Nie je to nebezpečné? Vieš, aké to urobí tvojim rodičom starosti? Alebo: Chcem ťa nutne vidieť pred odchodom! Možno už sa nikdy nestretneme!

Takéto výroby budete počuť bohužiaľ často. Je to preto, že ľudia nemajú ani potuchy o jednotlivých krajinách alebo o cestovaní samotnom! Nedopustite, aby vás presvedčili o tom, že vaše plány sú hlúpe, nebezpečné, alebo dokonca sebecké. Úplne stačí, keď vy viete, prečo sa chcete na túto cestu vydať. Všetko ostatné je druhoradé.

6. Tip: Znížte svoje náklady!

Ak sa chystáte odísť na dlhšiu dobu, vopred sa ubezpečte, že účty a odbery sú zaplatené, alebo splnomocnite niekoho, kto bude vo vašej neprítomnosti na nich dohliadať. Snažte sa prenajať váš byt alebo ho dajte na napríklad na Airbnb a získajte tak časť peňazí na financovanie vašej cesty.

7. Tip: Myslite na svoje zdravie!

Pre plánovanie cesty sú dve veci na čele zoznamu: cestovné očkovanie a cestovné poistenie. Choď najmenej tri mesiace pred odletom na poradenstvo pre cestovné očkovanie. Informujte sa o sadzbách na poistenie či môžete ušetriť vylúčením niektorých krajín z vašich plánov.