Cestovanie po Slovensku

Cestovanie po Slovensku

Slovensko leží v strednej Európe. Hraničí na severe s Českou republikou a Poľskom, na východe s Ukrajinou, na juhu s Maďarskom a na západe s Rakúskom.

Krajina je členským štátom Európskej únie od 1. mája 2004.

Cestovanie autom

Riadenie auta po Slovensku je tou najlepšou voľbou, ak túžite po slobodnom pohybe. V tejto republike existuje takmer 700 km diaľnic a rýchlostných komunikácií, ktoré podliehajú poplatkom. Z Bratislavy do Košíc cesta trvá asi 5 hodín (400-450 km), do Banskej Bystrice je to 210, rovnako približne do Žiliny. Do Vysokých Tatier prichádzate asi do 4 hodín.

Slovensko je príliš malý štát, aby ste sa ponáhľali. Ak ste sa vzdialili od hlavných trás, je odmena za pomalší jazdu pohľad na lesy a lúky. Navštíviť môžete aj autentické menšie mestá a dediny, z čoho máte pocit objaviteľa. Najpôsobivejšie trasy sa nachádzajú v hornatej časti centrálneho a severného Slovenska.

Cestovanie vlakom

Cesta vlakom cez Slovensko vám umožní užiť si scenérie – a snáď prísť aj do styku s miestnymi obyvateľmi. S dobrým plánovaním, vlak môže byť najpohodlnejšie a najrýchlejšie riešenie pre váš výlet.

Hlavnou železničnou tepnou Slovenska je trasa z Bratislavy cez Žilinu a Poprad do Košíc. Cesta trvá 5 – 6 hodín, v závislosti od typu vlaku. Vlakom prídete do väčších a zaujímavých miest. Príjemným zážitkom pre cestujúcich je jazda na jednej z vyhliadkových trás cez malebné horské scenérie.

Cestovanie autobusom

Slovensko patrí medzi európske krajiny s najrozvinutejšou autobusovou sieťou. S autobusmi Slovenskej autobusovej dopravy (SAD) sa môže prakticky dostať do všetkých slovenských miest a obcí. Na najfrekventovanejších trasách sú cestujúci prepravovaní aj niekoľkými súkromnými spoločnosťami.

Väčšina autobusov odchádza z Bratislavy (autobusová stanica Mlynské Nivy). Vstupenky sa obvykle kupujú od vodiča, ale je tu aj možnosť, si ich kúpiť pomocou platobnej kartou na miestnych termináloch vo veľkých mestách, alebo priamo cez internet.

Všeobecne platí, že je dobré cestovať vlakom na dlhšie vzdialenosti, v kombinácii s miestnym autobusom na kratšie vzdialenosti, kde sa už nemožno dostať pomocou železnice.

MHD

Na Slovensku sú vo všetkých väčších mestách služby Mestskej hromadnej dopravy (MHD). Ceny cestovných lístkov sa v každom meste nepatrne líšia. Rozdiely sú aj v pravidlách, kde sa zakupujú vstupenky – v niektorých linkách sa to dá priamo vo vozidle (napríklad v Trenčíne), v ostatných mestách je nutné kúpiť si lístok vopred (napríklad v hlavnom meste – Bratislave).

Zľavy pre turistov (vrátane zahraničných)

Kým väčšina cestuje len počas dňa – stojí za to si kúpiť celodenný alebo niekoľkodňový cestovný lístok, ktorý je dostupný vo väčších mestách.

Cestovanie taxíkom

Taxi služba je k dispozícii vo všetkých mestách a turistických centrách na Slovensku. Je vhodné zistiť si cenu jazdy pred vstupom do vozidla alebo sa informovať o stanovených sadzbách v predstihu. Je lacnejšie, ak si dopredu taxík zavoláte telefonicky.

Cestovanie lietadlom

Na Slovensku sa nachádza päť medzinárodných letísk, a to v Bratislave, Poprade, Sliači a v Košiciach. Veľmi malé regionálne letiská sa nachádzajú aj v Piešťanoch a Žiline.

Cestovanie loďou

Určite za zmienku stojí cestovanie po Dunaji s Twin City Liner-om z Bratislavy do Viedne. Pravidelné spoje premávajú niekoľkokrát denne.