7 tipov ohľadne Tokia

Tip číslo 1 – Nedávajte prepitné

Pozorná obsluha je samozrejmosťou v Japonsku. Je súčasťou kultúry s názvom omotenashi. Prepitné sa neočakáva vo vozidlách taxislužby, v kaderníctvach, pre vrátnikov alebo barmanov. Nielenže sú akékoľvek príspevky neočakávané, nebudú ani akceptované. Ak necháte peniaze na stole, bez ohľadu na to koľko, nebuďte prekvapení, ak vás čašník naháňa po ulici a chce vám ich vrátiť.

Tip číslo 2 – Choďte po ľavej strane

S viac ako 35 miliónmi ľudí je Tokio jedeným z najhustejšie obývaných mestských centier na svete. Napriek tomu sú davy riadne organizované. Každý čaká, kým sa zmení semafor na zelenú, aby mohol prejsť cez ulicu. Chodci na širokých chodníkoch sa riadia nevysloveným pravidlom zostať vľavo, skoro rovnako prísne ako autá (tiež jazdia vľavo). Výnimkou sú eskalátory, tú ľudia stoja na ľavej strane a chodia po pravej strane.

Tip číslo 3 – Jedna karta pre všetky vlaky a autobusy

Vlakový systém v Tokiu je vlastne sieť pozostávajúca z troch vlakových spoločností. Ale dobíjacie karty Suica a Pasmo umožňujú cestujúcim bez problémov cestovať a to vo všetkých linkách.

Dostať ju takmer v každom automate s lístkami. ¥ 500 vklad (okolo 5 eur) na kartu je vratný.

Tip číslo 4 – Japonské kúpele

Verejné kúpele, alebo Sento, sú pozostatkami z doby, kedy väčšina domov alebo bytov nemala vane. Či už je to moderné miesto v Omotesando so šumiacou vodou a cenným mydlom alebo malá vaňa s fénom na mince, ktorá bola priskrutkovaná k podlahe od roku 1960, všetky verejné kúpele stoja ¥ 460.

Tip číslo 5 – najčastejšie počujete slovo “vitajte”

Po niekoľkých dňoch v Tokiu, sa môžete sami seba spýtať: “Čo je to za slovo, ktoré vždy hovoria keď vojdem?”

Či už je to spotený, chlapec so zásterou, ktorý na vás kričí pri vstupe do izakaja (reštaurácií, ktoré ponúkajú alkohol s veľkým množstvom malých jedál) alebo dokonale upravená žena, ktorá na vás zamumle hneď ako vstúpite do ticha malého butiku, hovoria to isté: “Irasshaimase.”

Je to slušný spôsob, ako povedať ” vitajte!”.

Hoci inštinktívne môžete odpovedať: “Ďakujem” alebo “Dobrý deň” – miestni obyvatelia tvrdia, že nie je vyžadovaná žiadna odozva.

Tip číslo 6 – Sushi je naozaj také dobré

Slávna aukcia tuniakov na Tsukiji trhu sa začína hneď o piatej ráno, ale 120 voľných vstupeniek pre dnešný deň je často už predaných pred štvrtou. Či už sa dostanete do aukcie, alebo nie, je to najlepšie miesto na ochutnanie ranného taniera najčerstvejšieho sushi, ktoré ste kedy ochutnali. Nemusíte tu byť až tak skoro, ale mnoho zo stovky obchodov začnú zatvárať už o okolo obeda.

Sushi nikdy chutí rovnako potom, čo ste opustil Tokio!

Tip číslo 7 – Ako sa pripojiť zadarmo na WiFi

Kým počet miest, ktoré majú bezplatné Wi-Fi v Japonsku rastie, prístup na internet nie je niečo, na čo sa môžete spoľahnúť. Oznamy všade propagujú bezplatné Wi-Fi – ale iba ak už máte zmluvu s poskytovateľom.

Ale nárast turistov – spoločne s prípravami na 2020 olympijských hier – vedie k pomalému zlepšeniu prístupu na WiFi. Existuje napríklad aplikácia, ktorá ponúka prístup k viac ako 140.000 hotspotom. Jediné, čo musíte urobiť, je zaregistrovať svoj e-mail.

5 Tipov pre New York

Prichádzate do najľudnatejšieho mesta v USA, ktoré má takmer neopísateľnú atmosféru, skvelé pamiatky a k tomu aj svoju vlastnú históriu. Je svetovým centrom obchodu a finančníctva. Okrem toho má globálny vplyv v oblastiach médií, politiky, vzdelávania, zábavy, umenia, módy, reklamy, medzinárodných vzťahov a diplomacie. A je plné turistov. Už cítite to všetko? Samozrejme, že nie, lebo jeho atmosféru treba zažiť. Slová na to proste nestačia.

Ako vlastne začať spoznávať toto mesto? Veď ponúka stovky atrakcií a miest, ktoré sa oplatí vidieť alebo ktoré človek musí vidieť, keď už je tam.

Preto treba začať samotným centrom. To je vždy najväčším ohniskom mesta. Tam môže človek začať nasávať atmosféru mesta, človek tu získava prvé ozajstné a nezabudnuteľné dojmy. Sú tam obchody, človek vidí domácich obyvateľov, ako aj iných ľudí, ako sú napríklad obchodní cestujúci, turisti a podobne. Tu bude vlastne aj začiatok vašej cesty, vášho sna. Ak sa vám raz tento sen splní, budete tam niekde v tom širšom centre stáť, dýchať zhlboka a nasávať jeho atmosféru. Budete pozorovať okoloidúcich ľudí a rozmýšľať o tom, kto sú a čo tam robia. Len tak zo zábavy. To všetko preto, aby ste na ten moment nikdy nezabudli.

Čo teda určite nemôžete zmeškať, keď sa rozhodnete pre krátku návštevu New Yorku:

1. Central park

Je ideálny ak po dlhom dni prezeranie pamiatok potrebujete načerpať energiu. Nachádza sa priamo v strede New Yorku a je relaxačnou oázou pre turistov ale aj miestnych. Môžete sa tu len prechádzať, alebo si spraviť prestávku na jednej z nespočetných lavičiek alebo si len tak ľahnúť do čerstvo pokosenej trávy.

2. Museum of Modern Art

Ak ste milovníkom súčasného umenia, tu si prídete určite na svoje. Múzeum ponúka výstavy umeleckých diel populárnych umelcov, vernisáže a premietania filmov. Proste si to musíte pozrieť tento dokonalý umelecký zážitok!

3. Cathedral of St. John the Divine

100%ne by ste si nemali nechať ujsť najväčšiu katedrálu sveta. Či už je niekto náboženský založený alebo nie, táto impozantná stavba určite na Vás zanechá svoj dojem. Putuje sem aj veľa pútnikov z celej USA či z celého sveta.

4. Empire State Building

Ak sa nebojíte výšok, [pozrite sa na New York] z tejto budovy. Užite si krásny výhľad na mesto, ktoré podľa legendy nikdy nespí. Je to najväčší mrakodrap New Yorku, s vyhliadkovými platformami na 86. a 102. poschodí.

5. Bare Burger

Čo by bola návšteva New York bez zastávky v jednej z najznámejších reštaurácií, v ktorej sa podávajú podľa niektorých kritikov najlepšie burgre v celom meste? Či už máte chuť na cheesburger alebo klasický hamburger s BBQ omáčkou, tento podnik Vám zaručene zostane v pamäti, a určite aj na Vašom Instagrame sa objaví jedna či dve fotky tejto lahôdky.

Zriedkaktoré mesto je také živé a rôznorodé ako New York. Určite navštívte rôzne mestské časti ako Brooklyn, Manhattan, Queens alebo The Bronx. Tu je všetko iné, obchody sú väčšie, zvuky sú intenzívnejšie a farby svetlejšie. Ale nenaplánujte si toho moc, inak by Vám unikla unikátna atmosféra tohto mesta, nazývaného aj “Big Apple”.