Európska metropola Berlín

Európska metropola Berlín

Podľa známeho príslovia vedú všetky cesty do Ríma, ale aj do Berlína, existuje veľa možností, ako sa dostať: môžete do metropoly s takmer 3,5 milióna obyvateľmi prísť autom, autobusom, vlakom a lietadlom. Bez ohľadu na to, ako dorazíte, do Berlína sa zo všetkých strán pohodlne dostanete nemeckou železnicou: K dispozícii sú rýchle InterCityExpress, InterCity, EuroCity a Inter-regionálne vlaky. Moderný Hauptbahnhof sa nachádza v centre Berlína, veľmi blízko k vládnej štvrti. Tí, ktorí dávajú prednosť autu alebo diaľkovému autobusu, si musia na cestu naplánovať trochu viac času.

Ale keď máte čas ísť do Berlína len cez víkend, odporúčame lietať. Je to často najrýchlejší, ale aj často celkom drahý spôsob. A už počas letu môžete mať skvelý výhľad zhora na mesto: Televíznu vežu na Námestí Alexandra – má 368 metrov, a je mimochodom najvyššia budova Berlína – uvidíte už z diaľky. Obidve letiská Berlína – Tegel a Schönefeld – sú super prepojené k verejnej dopravnej sieti.

Brandenburská brána, Unter den Linden a Reichstag

Atrakcií v Berlíne je veľa – cez víkend ich nemožno všetky pozrieť. Náš tip pre prvý nádherný dojem: Choďte autobusom 100, a jazda vás povedie popri významným pamiatkam nemeckého hlavného mesta, ako sú napríklad Staatsoper, Reichstag, Bellevue Palace. Taktiež si môžete aj zakúpiť prehliadku mestom so sprievodcom, ktorá nie je ani drahá.

Berlin Card – all-inclusive balíček pre váš víkend zahŕňa bezplatné cestovanie v autobusoch a vlakoch, zľavy na kultúrne a turistické zaujímavosti a krátkeho cestovného sprievodcu, vrátane mapy. Kartu dostanete okrem iného v turistických informačných kanceláriách a v automatoch na lístky.

Počas vašej cesty hlavným mestom by ste mali v každom prípade navštíviť Brandenburskú bránu na Pariser Platz a Reichstag pri návšteve Námestia Republiky. Po Brandenburskej bráne sa môžete teraz prejsť na bulvári Unter den Linden, s pohľadom na západe k Víťaznému stĺpu. Tí, ktorí sa chcú prejsť alebo chcú vyhľadať kaviareň – obidve možnosti sa tu dajú vybrať. Pár krátkych krokov od Brandenburskej brány, stojí Quadriga – pôsobivá vysoká turistická atrakcia! Absolútnou nutnosťou je nádherný výhľad zo strešnej terasy Reichstagu na jednotlivé vrcholky mesta – efektné historické budovy so a sklenenými kupolami. Obdivovať môžete Reichstag aj z vnútra, je ale nutná on-line registrácia, v ktorej budete musieť určiť presný dátum vašej návštevy. Postarajte sa o ňu v dostatočnom predstihu, keďže jej schválenie niekedy môže trvať aj niekoľko týždňov. Ak ste v oblasti okolo Brandenburskej brány môžete navštíviť tiež Pamätník holokaustu. Odporúčame vám ho prejsť pomaly a nechať pôsobiť jednotlivé exponáty a fakty! Odtiaľ sa potom môžete vybrať na prechádzku k Víťaznému stĺpu. Na ceste prídete potom aj ku sovietskemu pamätníku a informačným tabuliam o Berlíne v 2. svetovej vojne.

Checkpoint Charlie – Kus histórie NDR

Checkpoint Charlie sa nachádza na Friedrichstrasse, a je to najznámejší kontrolný bodu v rozdelenom Berlíne. Z pôvodného bodu dnes už nič nezostalo, ale nachádza sa tu kópia v roku 1990 zničených kontrolných kasární na bývalom hraničnom priechode medzi východom a západom. Na 900 m2 steny tu pomocou panoramatického záberu ukazuje umelec Asis rozdelený Berlín. Cez štyri metre vysoký podstavec v blízkosti vám pomôže sa ponoriť do tohto príbehu.