Krásy Egypta

Krásy Egypta

Mešita Ibn Tulun

Postavená medzi 876 a 879 n.l., mešita Ibn Tulun je jednou z najstarších mešít v Káhire. Mešita je postavená okolo nádvoria, ktoré je pokryté z každej zo štyroch strán. Minaret, ktorý má špirálovité vonkajšie schodisko, ktoré je podobné slávnemu minaretu v Samare, bol postavený pravdepodobne o niekoľko storočí neskôr. Boli tu natočené aj časti filmu Jamesa Bonda.

Dahab

Dahab sa nachádza asi 85 km severne od Sharm el-Sheikhu v zálive Aqaba, v blízkosti južného cípu Sinaja. Ako izolovaná pobrežná dedina, sa Dahab premenil na cieľ hippíkov v roku 1980 a stal sa niečo ako “alternatívnym rezortom” pre bezstarostný životný štýl. Činnosti, ako je windsurfing, šnorchlovanie, potápanie, ťavie výlety a jazdy Jeepom z neho robia jednu z najobľúbenejších destinácií pozdĺž Červeného mora.

Oáza Siwa

Nachádza sa v líbyjskej púšti, a je jednou z izolovaných osád Egypta, s 23.000 ľuďmi, prevažne etnických Berberov. Nachádza sa na starej obchodnej ceste oáza bola životne dôležitá pre obchodníkov, pretože prírodné pramene a tiene palmy im tu dávali možnosť oddýchnuť si z púšte. S pádom rímskej ríše, začal ale jej pokles. V posledných desaťročiach sa cestovný ruch stal dôležitým zdrojom príjmov. Veľká pozornosť bola venovaná tvorbe hotelov, ktoré využívajú miestne materiály a štýly.

Egyptské Múzeum

Nachádza sa tu najmenej 120.000 kusov starovekých egyptských starožitností. Egyptské múzeum je jednou z hlavných atrakcií v Káhire. Existujú dve hlavné poschodia múzea. V prízemí sa nachádza rozsiahla zbierka papyrusu a mincí používaných už starými Egypťanmi. Na prvom poschodí sú artefakty z posledných dvoch dynastií starovekého Egypta a tiež mnoho artefaktov prevzatých z Údolia kráľov. Medzi hlavné atrakcie patria predmety z hrobu Tutanchamóna a miestnosť kráľovských múmií s 27 múmiami z čias faraónov.

Abu Simbel

Abu Simbel je archeologická lokalita pozostávajúca z dvoch masívnych chrámov v južnom Egypte na západnom brehu jazera Nasser. Chrámy boli pôvodne vytesané z úbočia počas panovania faraóna Ramzesa Veľkého v 13. storočí pred naším letopočtom, ako trvalý pamätník seba a svoju kráľovnú Nefertari. Komplex bol premiestnený v plnom rozsahu v roku 1960, kedy boli chrámy ohrozené stúpajúcou hladinou jazera Nasser, kvôli výstavbe Asuánskej priehrady.

Údolie Kráľov

Údolie kráľov blízko Luxoru je oblasť, kde sa po dobu takmer 500 rokov od 16. do 11. storočia pred naším letopočtom, stavali hrobky pre kráľa a privilegované vrstvy šľachty Novej ríše. Údolie obsahuje 63 hrobiek a komôr, ktoré sa líšia veľkosťou – od jednoduchej jamy až po komplexný hrob s viac ako 120 komorami. Kráľovské hrobky sú zdobené výjavmi z egyptskej mytológie a ukazujú pohrebné rituály vtedajšieho obdobia.

Rieka Níl

Plavba po Níle je populárny spôsob návštevy horného Egypta. Rieka Níl bola v Egypte životne dôležitá už od staroveku a neexistuje lepší spôsob, ako sledovať históriu Egypta. Takmer všetky egyptské výletné lode cestujú po ceste Luxor- Asuán.

Karnak

Aj keď je nie je celé zachované, len málo miest v Egypte je pôsobivejšie než Karnak. Jedná sa o najväčšie antické náboženské miesto a predstavuje kombinované úsilie mnoho generácií egyptských staviteľov. Chrám Karnak sa v skutočnosti skladá z troch hlavných chrámov, ktoré sa nachádza asi 2,5 km severne od Luxoru.