Krásy historického mesta Rím

Krásy historického mesta Rím

Fontána di Trevi a Španielske schody

Rím nie je ľahké prehliadnuť. Je najlepšie, ak si pred cestou spravíte prehľad o štvrti a pamiatkach, ktoré chcete navštíviť. Mnoho populárnych atrakcií je preplnených cez deň, preto ich odporúčame navštíviť večer alebo skoro ráno, kedy sa už všetci alebo ešte žiadny ďalší turisti ne/vydali na výlet. Najmä krásna fontána di Trevi je magnetom pre turistov, do ktorej sa hodilo tak veľa mincí, že mesto v roku 2013 z nej dokonca získalo viac ako 1 milión eur. Španielske schody bývajú cez deň tiež tak preplnené, že si pohľad na nich cez deň skoro vôbec nevychutnáte.

Senatus Romanus Populusque

Španielske schody sú skutočne kedykoľvek obľúbeným miestom stretávania, mladí ľudia zvyčajne vysedávajú na 68-meterov dlhých schodoch, a plánujú svoj večer. Po dlhej rekonštrukcií sú Španielske schody konečne opäť k dispozícii! K Španielskym schodom a k fontáne di Trevi sa dostanete najlepšie s oranžovým metrom A. Jednoducho vystúpte na Spagna alebo Barberini, potom prejdete pešo cez Via dei Condotti, jednej z “najdrahších” ulíc Ríma. Môžete tu nájsť drahé značky ako Gucci, Cartier a Prada.

Koloseum & Fórum Romanum

Nemôžete opustiť Rím samozrejme bez návštevy legendárneho Rímskeho Kolosea a Fóra. Odporúčame si kúpiť kombinovaný lístok, s ktorým si môžete pozrieť obidve pamiatky. Tento lístok by ste si mali určite kúpiť priamo na Forum Romanum, pretože túto je čakacia doba, v porovnaní s Koloseom, len veľmi krátka. Skvelá vec je, že vstupenky sú dva dni platné, takže si môžete návštevu týchto majstrovských diel staroveku rozdeliť na etapy.

Vatikánske múzeá a Bazilika svätého Petra

Pozrieť by ste si mali určite tiež prístupné oblasti Vatikánu, vrátane Baziliky svätého Petra, Námestia svätého Petra a tzv. Vatikánskeho múzea, kde sa nachádza aj svetovo preslávená Sixtínska kaplnka. Ak chcete navštíviť Vatikánske múzeum, určite by ste tu mali stráviť najmenej 3 hodiny, pretože pápežská zbierka umenia je jednou z najväčších a najcennejších na celom svete. Či už ste milovník umenia, alebo nie, táto výstava vás určite zaujme! Najlepšie je kúpiť si vstupenky v predstihu, takže nebudete musieť dlho čakať pri vchode. Nachádzajú sa tu vzácne umelecké poklady od umelcov ako Van Gogha, Michelangela, Dalího alebo Rodina. Relatívne na konci múzea príde potom absolútny vrchol, Sixtínska kaplnka, ktorá bola navrhnutá Michelangelom. Predstavte si, že ste v strede impozantnej kaplnky a pozriete sa napríklad na slávny obraz “Stvorenia Adama. Unikátny pohľad!

Po návšteve Vatikánskych múzeí môžete prejsť priamo na Svätopeterské námestie, ktoré sa nachádza v ich bezprostrednej blízkosti. Námestie môžete navštíviť zadarmo, budete ale musieť byť oblečený zodpovedajúcim spôsobom. To znamená, že budete musieť mať pokryté ramená a vyhnúť sa šortkách a žabkám. Nachádza sa tú impozantná bazilika, jeden z najväčších kostolov na svete. Okrem iného tu môžete vidieť aj členov Švajčiarskej gardy pri južnej bráne námestia, ktorí vykonávajú svoju ochrannú funkciu v pestrofarebnom oblečení.

Ak po týchto výletoch stále cítite svoje nohy, môžete sa potom prejsť po Via della Conciliazione, ktorá začína od Castel Sant’Angelo. Tento Anjelský hrad bol kedysi mauzóleom rímskeho cisára Hadriána a teraz slúži ako múzeum. Nachádza sa tu mnoho pamiatok z čias antického Ríma.