Nakupovanie hier online

Nakupovanie hier online

Pri kúpe konzolovej hry máte dve možnosti: môžete ju kúpiť ako prevzatie prostredníctvom obchodu PlayStation Store alebo obchodu Xbox Games Store v závislosti od vašej platformy alebo ako fyzický disk od Amazonu alebo od miestneho predajcu. Existujú výhody a nevýhody pre obe možnosti, a preto si zvážte, ktorá z nich je pre vás to pravé.

Sťahovanie je jednoduchšie… Tak dlho, ako je váš internet dobrý. Ak máte rýchle spojenie, sťahovanie hier z internetového obchodu je oveľa jednoduchšie ako ísť do obchodu alebo objednať kópiu od Amazonu. S mierne rýchlym pripojením 10Mbit/s 40GB hra trvá o niečo menej ako desať hodín na stiahnutie. To môže byť pre niektorých príjemné a príliš pomalé pre ostatných. Len som spustil svoju PlayStation a stiahol si hru cez ňu. Radšej by som to urobil, než aby som šiel kdekoľvek alebo by som sa zaoberal dodaním z internetového obchodu. Ak chcete hrať hru hneď teraz, možno by ste radšej mali ísť do obchodu, prísť domov a začať hrať skjeggtrimmer NO.

Navyše, pre úplne nové hry, môžete začať hrať skôr, ak si ju stiahnete. Ak predbežne objednáte hru cez obchod s konzolou Xbox alebo obchod PlayStation, môžete ju predinštalovať niekoľko dní pred oficiálnym uvoľnením. To znamená, že hra sa stiahne a je pripravená ísť hneď po polnoci v deň vydania. Zatiaľ čo každý, kto hľadá disk, stojí v rade v noci o polnoci, budete už na vašom gauči hrať hru.

Disky môžu byť poškriabané, stratené, popraskané, ukradnuté a niektoré z tuctu ďalších vecí, ktoré sa čítajú ako zoznam katastrof, na ktoré sa nevzťahuje vaše poistenie. Sú krehké a drahé. Ak stratíte disk, stratíte schopnosť hrať túto hru. Aby ste to vyvážili, niektoré obchody s hrami ponúkajú poistenie disku za niekoľko eur, takže ak sa vašej hre stane niečo zlé, nahradia ho bezplatne.

Pri sťahovaní sú však vaše hry úplne bezpečné, s poistením alebo bez neho. Sú viazané na váš účet PlayStation Network alebo Xbox Live. Nezáleží na tom, čo sa stane s pevným diskom vašej konzoly, vždy môžete svoje hry znovu stiahnuť.

Môžete predávať, obchodovať a zapožičať disky. Najväčšou vecou, pre ktorú fyzické disky stále pretrvávajú, je druhý trh. Nemôžete predávať, obchodovať alebo požičiavať si stiahnuté hry; je to vaše navždy, či sa vám to páči, alebo nie Sjekk tu.

Keď som bol mladší, veľa som sa spoliehal na hry z druhej ruky. Kúpil by som hry nové, potom o pár týždňov neskôr, keď som ich dokončil, ich predávam za ďalšiu hru. Samozrejme, nikdy som ich dostatočne nepredal tak, aby sa mi vrátili peniaze, ale rozdiel bol menší ako náklady na prenájom hry po dobu troch týždňov. Keby nebolo nič nového, čo by som chcel, zobral by som si druhú kópiu staršej hry, ktorú som vynechal, alebo by som chcel zopakovať. Dokonca aj teraz sa budem môcť pozrieť na sekundu, keď budem v herni.

Ak si kúpite hru na prevzatie, jednoducho nemáte rovnaké možnosti. Nemôžete s ňou obchodovať o niekoľko týždňov neskôr a kúpiť si novú hru s výťažkami, alebo vyzdvihnúť starú druhú hru za pár eur. Hoci sa pravidelne predávajú prostredníctvom online obchodov Sony a Microsoft, ceny zriedka dosahujú minimá použitého trhu. Platíte poplatok za stiahnutie. Podobne nemôžete požičiavať hry svojim kamarátom.