Nakupovanie hier online

Pri kúpe konzolovej hry máte dve možnosti: môžete ju kúpiť ako prevzatie prostredníctvom obchodu PlayStation Store alebo obchodu Xbox Games Store v závislosti od vašej platformy alebo ako fyzický disk od Amazonu alebo od miestneho predajcu. Existujú výhody a nevýhody pre obe možnosti, a preto si zvážte, ktorá z nich je pre vás to pravé.

Sťahovanie je jednoduchšie… Tak dlho, ako je váš internet dobrý. Ak máte rýchle spojenie, sťahovanie hier z internetového obchodu je oveľa jednoduchšie ako ísť do obchodu alebo objednať kópiu od Amazonu. S mierne rýchlym pripojením 10Mbit/s 40GB hra trvá o niečo menej ako desať hodín na stiahnutie. To môže byť pre niektorých príjemné a príliš pomalé pre ostatných. Len som spustil svoju PlayStation a stiahol si hru cez ňu. Radšej by som to urobil, než aby som šiel kdekoľvek alebo by som sa zaoberal dodaním z internetového obchodu. Ak chcete hrať hru hneď teraz, možno by ste radšej mali ísť do obchodu, prísť domov a začať hrať skjeggtrimmer NO.

Navyše, pre úplne nové hry, môžete začať hrať skôr, ak si ju stiahnete. Ak predbežne objednáte hru cez obchod s konzolou Xbox alebo obchod PlayStation, môžete ju predinštalovať niekoľko dní pred oficiálnym uvoľnením. To znamená, že hra sa stiahne a je pripravená ísť hneď po polnoci v deň vydania. Zatiaľ čo každý, kto hľadá disk, stojí v rade v noci o polnoci, budete už na vašom gauči hrať hru.

Disky môžu byť poškriabané, stratené, popraskané, ukradnuté a niektoré z tuctu ďalších vecí, ktoré sa čítajú ako zoznam katastrof, na ktoré sa nevzťahuje vaše poistenie. Sú krehké a drahé. Ak stratíte disk, stratíte schopnosť hrať túto hru. Aby ste to vyvážili, niektoré obchody s hrami ponúkajú poistenie disku za niekoľko eur, takže ak sa vašej hre stane niečo zlé, nahradia ho bezplatne.

Pri sťahovaní sú však vaše hry úplne bezpečné, s poistením alebo bez neho. Sú viazané na váš účet PlayStation Network alebo Xbox Live. Nezáleží na tom, čo sa stane s pevným diskom vašej konzoly, vždy môžete svoje hry znovu stiahnuť.

Môžete predávať, obchodovať a zapožičať disky. Najväčšou vecou, pre ktorú fyzické disky stále pretrvávajú, je druhý trh. Nemôžete predávať, obchodovať alebo požičiavať si stiahnuté hry; je to vaše navždy, či sa vám to páči, alebo nie Sjekk tu.

Keď som bol mladší, veľa som sa spoliehal na hry z druhej ruky. Kúpil by som hry nové, potom o pár týždňov neskôr, keď som ich dokončil, ich predávam za ďalšiu hru. Samozrejme, nikdy som ich dostatočne nepredal tak, aby sa mi vrátili peniaze, ale rozdiel bol menší ako náklady na prenájom hry po dobu troch týždňov. Keby nebolo nič nového, čo by som chcel, zobral by som si druhú kópiu staršej hry, ktorú som vynechal, alebo by som chcel zopakovať. Dokonca aj teraz sa budem môcť pozrieť na sekundu, keď budem v herni.

Ak si kúpite hru na prevzatie, jednoducho nemáte rovnaké možnosti. Nemôžete s ňou obchodovať o niekoľko týždňov neskôr a kúpiť si novú hru s výťažkami, alebo vyzdvihnúť starú druhú hru za pár eur. Hoci sa pravidelne predávajú prostredníctvom online obchodov Sony a Microsoft, ceny zriedka dosahujú minimá použitého trhu. Platíte poplatok za stiahnutie. Podobne nemôžete požičiavať hry svojim kamarátom.

Ako získať vzorky zadarmo a ušetriť

Ak máte radi bezplatné veci a supermarket je jedným z Vašich obľúbených obchodov, potom sa Vám určite bude páčiť tento článok! Začnem tým, že získať bezplatné vzorky alebo veci z obchodu nie je také jednoduché, ako ste dúfali. Bude treba, aby ste investovali trochu času a námahy do toho, aby ste získali produkty zadarmo.

Najjednoduchší spôsob, ako získať niečo zadarmo je vyhľadávať v rôznych supermarketoch pulty alebo stánky, kde milé slečny akurát prezentujú najnovšie výrobky rôznych značiek. Môžete tu ochutnať od salámu cez syr až po limonádu azda všetko, čo sa dá jesť a predáva v danom obchode. Ponuky sa z času na čas menia a môžete požiadať o bezplatné vzorky produktov, ktoré Vás zaujímajú. Nie je nezvyčajné, že maloobchodníci ponúkajú tieto vzorky výrobkov iba na obmedzený čas lån penge nu.

Ďalšou možnosťou ako môžete získať vzorky je vyhľadávanie vo Vašom obľúbenom prehliadači. Jednoducho vo vyhľadávacom paneli zadajte heslo “vzorky”. Vyroluje sa Vám zoznam stránok a blogov, ktoré Vám ponúkajú bezplatné vzorky, zväčša za cenu registrácie a uvedeniu osobných údajov, alebo musíte začať odoberať ich novinky na Váš email.

Vzorky, ktoré získate, závisia od zvolenej stránky. Môžete dostať predmety ako lieky, opaľovací krém a ďalšie produkty, ktoré môžu pomôcť podporiť zdravý životný štýl. Iné vzorky zahŕňajú položky ako masky na tvár, šampóny, čistiace prostriedky na tvár a pleťové vody. Sú to všetky produkty, ktoré daná spoločnosť predáva aj v normálnej verzií v plnej veľkosti.

Ak náhodou čakáte bábätko, tak môžete využiť množstvo ponúk pre budúce mamičky, v ktorých sa môžete dať zapísať do vernostného programu danej stránky alebo daného obchodu a získate tzv. štartovaciu sadu zadarmo. Tá zvyčajne zahŕňa vzorky z každého produktu, ktoré Vaše dieťatko bude potrebovať, ako sú púdre, plienky a rôzne krémy. Iné sady obsahujú vzorové produkty jedla a kupóny v hodnote približne 50 eur! Inde môžete dostať napríklad cumlík alebo fľašu s logom spoločnosti, ak sa zaregistrujete vopred.

A nakoniec si spomenieme ešte rôzne vernostné zľavy a darčekové predmety, ktoré môžete dostať, ak sa zaradíte do vernostného programu obchodu. Zvyčajne na to stačí vyplniť registračný formulár pri pokladni a dostanete papierovú vernostnú kartu, na ktorú môžete zbierať body za Vaše nákupy. Neskôr dostanete plastovú kartičku zaslanú priamo poštou na Vami uvedenú adresu. Ak ste usilovný v zbieraní bodov, mnohé obchody Vás za to odmenia buď plyšovými hračkami, rôznymi reklamnými predmetmi alebo dokonca si môžete vybrať za určitý počet bodov zľavu alebo produkty zadarmo (lån rki).

Aby sme si to zhrnuli, v dnešnej dobe existuje množstvo miest a spôsobov, kde a ako môžete získať vzorky zadarmo. V minulosti to bola iba pošta, neskôr email a teraz je možností neúrekom. Nezabudnite však na jedno. Netreba v žiadnom prípade zneužívať možnosť získať vzorky zadarmo, pretože tak na jednej strane oberáte ľudí, ktorí to naozaj potrebujú o možnosť tieto získať a na druhej strane je možné, že práve kvôli zneužívaniu vzoriek alebo výhod zadarmo daný obchod zastaví túto kampaň a už si nebudete môcť nič zadarmo objednať. Dúfame, že tento článok Vám trošku pomohol a radi budeme pozorovať trendy so vzorkami zadarmo pre Vás aj naďalej!

Environmentálne financovanie

Environmentálne financovanie je využívanie rôznych finančných nástrojov zvyčajne predaja nehnuteľností a obchodovania s emisiami na ochranu životného prostredia. Je súčasťou hospodárstva životného prostredia a ochranárskeho hnutia. Oblasť environmentálnych financií bola prvýkrát definovaná Richardom L. Sandorom, americkým ekonómom a podnikateľom, keď na jeseň roku 1992 vyučoval prvý kurz ekologických financií. Dr. Gretchen Daily zo Stanfordskej univerzity napísal knihu Nová ekonomika prírody, ktorá sa zaoberá otázkou financovania ekosystémových služieb.

Dr. Jürg P. Blum definoval pojem environmentálne financovanie ako pomerne novú oblasť, ktorá sa týka najmä financií a investícií týkajúcich sa ekologického prostredia pikalaina. Aj keď sa často používa v oblastiach, ako je strategické riadenie bola popularizovaná v celej literatúre synonymom termínu ekologické prostredie. Je novou oblasťou financovania životného prostredia a skúma finančné dôsledky života v svete obmedzujúceho uhlík, sveta, v ktorom emisie oxidu uhličitého a iných skleníkových plynov prinášajú nežiadúce dôsledky a majú svoju cenu.

Finančné riziká a príležitosti ovplyvňujú firemné súvahy a trhové nástroje sú schopné prenášať environmentálne riziká a dosahovať environmentálne ciele. Otázky týkajúce sa zmeny klímy a emisií skleníkových plynov sa musia riešiť ako súčasť rozhodovania o strategickom riadení. Všeobecný pojem sa vzťahuje na investície do projektov znižovania emisií skleníkových plynov a na vytvorenie finančných nástrojov, ktoré sú obchodovateľné na trhu s uhlíkom.

Svetová banka vytvorila oddelenie pre financovanie emisií oxidu uhličitého. Toto využíva peniaze, ktoré vlády a spoločnosti v krajinách OECD prispievajú k nákupu znižovania emisií skleníkových plynov založených na projektoch v rozvojových krajinách a krajinách s transformujúcou sa ekonomikou. Znižovanie emisií sa nakupuje prostredníctvom jedného z uhlíkových fondov v mene prispievateľa a v rámci mechanizmu čistého rozvoja alebo spoločného vykonávania v rámci Kjótskeho protokolu. Svetová banka podporuje najmä program rozvoja aktivít. Úverový systém uhlíka je všeobecný pojem pre akékoľvek obchodovateľné osvedčenie alebo povolenie, ktoré predstavuje právo vypúšťať jednu tonu oxidu uhličitého alebo hmotnosť iného skleníkového plynu s ekvivalentom oxidu uhličitého. Úvery s uhlíkom a trhy s uhlíkom sú súčasťou národných a medzinárodných pokusov o zmiernenie rastu koncentrácií skleníkových plynov. Jeden uhlíkový kredit sa rovná jednej tone oxidu uhličitého. Obchodovanie s emisiami uhlíka je aplikáciou prístupu k obchodovaniu s emisiami. Emisie skleníkových plynov sú obmedzené a potom sa trhy využívajú na rozdelenie emisií do skupiny regulovaných zdrojov.

Cieľom je umožniť trhové mechanizmy na riadenie priemyselných a obchodných procesov v smere prístupov s nízkymi emisiami alebo s nižšou mierou emisií oxidu uhličitého, ako tie, ktoré sa používajú v prípade, že nie sú žiadne náklady na emisie oxidu uhličitého a iných skleníkových plynov do ovzdušia. Keďže projekty zmierňovania emisií skleníkových plynov vytvárajú úvery, tento prístup sa môže použiť na financovanie schém na zníženie emisií uhlíka medzi obchodnými partnermi a na celom svete. Existuje tiež mnoho spoločností, ktoré predávajú uhlíkové kredity komerčným a individuálnym zákazníkom, ktorí majú záujem o dobrovoľn0 znižovanie svojej uhlíkovej stopy. Tieto spoločnosti nakupujú kredity z investičného fondu alebo spoločnosti na rozvoj uhlíka, ktorá agregovala úvery z jednotlivých projektov. Kupujúci a predávajúci môžu tiež používať výmennú platformu na obchodovanie, čo je ako burza cenných papierov na uhlík. Kvalita kreditov je čiastočne založená na procese validácie a sofistikovanosti fondu alebo vývojovej spoločnosti, ktorá konala ako sponzor projektu uhlíka. To sa odráža aj v ich cene – www.superlaina.com.

Krach na burze

Krach na akciovom trhu je náhly dramatický pokles cien akcií naprieč významným prierezom akciového trhu, čo má za následok výraznú stratu papierového bohatstva. Pády sú poháňané panikou rovnako ako podkladovými ekonomickými faktormi. Často nasledujú špekulatívne bubliny na burze cenných papierov. O týchto si povieme niečo viac v jednom z nasledujúcich článkov.

Krachy na akciových trhoch sú sociálne fenomény, v ktorých sa vonkajšie ekonomické udalosti spájajú so správaním davu a psychológiou v pozitívnej spätnej väzbe, kde predaj niektorých účastníkov trhu prináša viac účastníkov trhu na predaj. Všeobecne povedané, krachy sa zvyčajne vyskytujú za týchto podmienok: dlhotrvajúca doba rastu cien akcií a nadmerného hospodárskeho optimizmu, trh s pomermi, ktoré sú vyššie dlhodobé priemery a rozsiahle využívanie maržového zadlženia a pákový efekt účastníkmi trhu. Ďalšie aspekty, ako sú vojny, veľké korporácie, zmeny vo federálnych zákonoch a nariadeniach a prírodné katastrofy vo vysoko hospodársky produktívnych oblastiach môžu tiež, lån penge gratis ovplyvniť výrazný pokles hodnoty širokej škály zásob. Treba poznamenať, že všetky takéto poklesy zásob môžu viesť k nárastu cien akcií pre spoločnosti konkurujúce dotknutým spoločnostiam.

Neexistuje žiadna číselne špecifická definícia krachu akciového trhu, ale tento pojem sa obyčajne vzťahuje na prudké dvojciferné percentuálne straty indexu akciového trhu v priebehu niekoľkých dní. Matematický popis pohybu akciových trhov je predmetom intenzívneho záujmu. Obvyklým predpokladom bolo, že trhy sa správajú podľa náhodného rozdelenia normálne. Okrem iného matematik Benoît Mandelbrot navrhol už v roku 1963, že štatistiky dokazujú, že tento predpoklad je nesprávny. Mandelbrot zistil, že veľké pohyby cien sú oveľa častejšie, než by sa predpovedalo z normálneho rozdelenia. Mandelbrot a iní naznačili, že charakter trhových pohybov je vo všeobecnosti oveľa lepšie vysvetlený pomocou nelineárnej analýzy a pojmov teórie chaosu. To bolo vyjadrené v nematematickej súvislosti Georgeom Sorosom v jeho diskusiách o tom, čo nazýva reflexivita trhov a ich nelineárne pohyby. Výskum na Technologickom inštitúte v Massachusetts naznačuje, že existuje dôkaz, že frekvencia krachov na akciových trhoch je v súlade s inverzným právom kubickej moci. Táto a ďalšie štúdie, ako napríklad práce profesora Didiera Sornetta (lån penge nu trods rki), naznačujú, že krachy na akciových trhoch sú znakom sebestačnej kritiky na finančných trhoch. V roku 1963 Mandelbrot navrhol, aby sa namiesto prísneho náhodného prechádzania vykonali zmeny v cenách akcií. Výskumníci naďalej skúmajú túto teóriu, a to najmä pomocou počítačovej simulácie správania sa davu a použiteľnosti modelov na reprodukciu javov podobných rázom.

Výskum našiel varovné príznaky krachov pomocou nových štatistických analytických nástrojov teórie zložitosti. Táto práca naznačuje, že paniky, ktoré viedli ku krachu, pochádzajú zo zvýšenej mimikry na trhu. Výrazný nárast trhovej mimikry sa vyskytol počas celého roka pred každým nárastom trhu za posledných 25 rokov, vrátane nedávnej finančnej krízy. Keď investori dôsledne sledujú svoje podnety, je jednoduchšie, aby sa panika spustila a ovplyvnila trh. Táto práca predstavuje matematickú demonštráciu významných varovných signálov v súvislosti s blížiacimi sa trhovými pádmi. Nedávny jav bol tiež dobre zdokumentovaný v posledných rokoch. Ekonomika plynule rástla pre väčšinu 20. storočia. Bol to technologický zlatý vek, pretože boli rozmiestnené a prijaté inovácie ako rádio, automobil, letectvo, telefón a internet. Spoločnosti, ktoré propagovali tieto produkty, ako napríklad spoločnosť Radio Corporation of America (RCA) a General Motors, zaznamenali nárast zásob.

Výlet do rajskej záhrady Afriky

Keňa vzbudzuje dojem fascinujúcej krajiny. Romantické zátoky Indického oceánu pozývajú na kúpanie. Cez rozľahlé stepi dupú výkonné slony a mačkovité šelmy elegantne relaxujú v tieni bizarne tvarovaných stromov. Tropická džungľa plná vrešťanov ponúka neskutočnú scenériu. Určite je v Keni čo objavovať, i keď by ste si zaiste museli zobrať pôžičku / как получить кредит, ak by ste chceli objaviť všetky prekrásne zákutia tejto krajiny.

V krajine Masaj a divokých zvierat

Východoafrická krajina ponúka relaxačnú dovolenku na krásnych plážach, ako sú Bamburi Beach, Nyali Beach alebo Diani a romantických ostrovoch ako je Chale Island. Podvodný svet je plný farebných rýb a na vode nájdete surferov na surferských doskách, ktorí používajú jemný vietor. Určite po svojej ceste stretnete aj divoké zvieratá v púšti. Na safari zájazdoch uvidíte levy, pakone, zebry a slony, ktoré sú vždy impozantnou kulisou na fotenie. Horolezci si prídu na svoje na zasneženom Mount Keňa, ktorý sa nachádza vo výške 5000 m.n.m. Dostanete sa tu aj k počiatkom ľudstva a počas exkurzie do Koobi Fora môžete vidieť 1.600.000 rokov staré pozostatky Homa erecta. Kultúrne dedičstvo africkej krajiny nájdete aj vo významných múzeách moderných metropol – Mombasa a Nairobi.

Biele pláže, tyrkysové more a prázdne hotely: turisti sa v poslednej dobe ale vyhýbajú kedysi tak populárnej južnej Keni – zo strachu z útokov a Eboly. Napriek tomu je Keňa jednou z najkrajších krajín na svete, je to rozmanitá krajina, ktoré ponúka neuveriteľné zvieratá a priateľských ľudí.

Odporúčame však si dávať pozor na nasledujúce veci:

1. Osobná bezpečnosť

Kým Keňa je neuveriteľne priateľská existuje tu aj značná chudoba. Ako turista budete na seba viac upozorňovať najmä ak budete nosiť drahé kamery alebo drahé šperky. Stanete sa tak ľahkým terčom pre miestnych zlodejov.

Ako pri návšteve mnohých ázijských a arabských krajín, tiež sa obliekajte skromne. Dámy tento tip platí najmä pre vás! Vytvorte kópiu svojho pasu a nenoste pri sebe priveľa peňazí v hotovosti.

2. Lekárska starostlivosť

Je potrebný celý rad povinných injekcií a liekov, aby ste sa mohli vydať na cestu do Kene. Odporúčané sú nasledujúce očkovania proti: hepatitíde A, detskej obrne a týfusu. Neexistuje injekcia na maláriu, ale určite odporúčame, aby ste nakúpili aspoň jedny tabletky proti nej. Taktiež si zoberte niečo proti citlivému žalúdku, keďže chvíľu potrvá kým si zvyknete na miestne potraviny. Nezabudnite ani na dostatočné množstvo opaľovacieho krému.

3. Víza

Pri cestách do Kene, budete potrebovať víza. Môžete ich kúpiť aj hneď pri príchode, treba len uistiť miestnych colníkov, že máte dostatočné množstvo amerických dolárov na ich zaplatenie машина в кредит.

4. Jedlo a pitie

Neexistuje žiadne tradičné kenské jedlo ako také, väčšina jedál je podávaných s kuskusom a ryžou. Mäso a ryby sú lahodne korenené a využíva sa veľa čerstvých produktov, ktoré sú k dispozícii v tejto oblasti.

Rovnako ako vo väčšine krajín, buďte opatrný pri jedlách z “ulice “. Ubezpečte sa, že boli tepelne upravené a že sú ešte horúce keď ich kupujete. Pokiaľ ide o vodu v Keni, je voda z vodovodu v poriadku na pitie, ak sa váš žalúdok už aklimatizoval. Odporúčame ale skôr piť balenú vodu. Pre čistenie zubov sa dá voda z kohútika použiť bez problémov.

Ako si správne naplánovať cestu okolo sveta?

1. Tip: Vrhnite sa čo najskôr do plánovania!

Keď príde na plánovanie cesty okolo sveta, nikdy nie je príliš skoro. Aj keď sa hodnotíte ako spontánny typ a balíte sa iba pri odchode. Ale cesta okolo sveta sa väčšinou absolvuje len raz vo svojom živote. Z tohto dôvodu musí byť perfektná! A za druhé, je to omnoho dlhšia cesta ako normálne dovolenky. A o cene ani nehovoríme – treba si včas vybaviť dostatočný obnos peňazí – či už z pôžičky alebo z našetreného.

2. Tip: Prečítajte si toľko cestovných blogov ako je možné!

Nie ste prvý, ani posledný, ktorý sa chystá na cestu okolo sveta. To znamená, že môžete získať všetky užitočné tipy od už skúsených svetobežníkov. A to najlepšie: Sú zadarmo!

Nič nie je lepšie pre prípravy ako cestovné blogy. Nájdete tu užitočné tipy pre vašu cestu, ale tiež zoznamy. Uvidíte: Existuje nespočetné množstvo vecí, ktoré si musíte zobrať zo sebou a nikdy by ste na nich sami neprišli!

3. Tip: Spravte si plán!

Napíšte si presne, kedy budete chcieť čo obiť. Jednoduchý zoznam úloh nemusí stačiť pri plánovaní cesty po celom svete. Mali by ste vytvoriť plán (kontrolný zoznam), ktorého sa budete držať. Jedná sa hlavne o rôzne druhy očkovaní a ich vedľajšie účinky, ktoré sú potrebné v rozmanitých kútoch sveta. Nepotrebujete hneď v prvom týždni cesty ochorieť, však?!

4. Tip: Zistite, aký cestovateľský typ ste!

Existujú rôzne druhy cestovania. Backpackers majú denný rozpočet do 30 € a zvyčajne prenocujú v ubytovniach alebo pomocou CouchSurfingu. Flashpackers začínajú na € 30 za deň a môžu si skôr dovoliť samostatnú miestnosti, než lôžko v nocľahárni. Poshpackers sú luxusný cestovatelia. Solo Packer cestuje sám.

Samozrejme, že existujú stereotypy. Pravdu nájdete vždy niekde uprostred. Ale je dôležité vedieť, čo môžete očakávať od cesty: Mali by byť náklady také nízke, ako je to len možné? Mám ísť k miestnemu lekárovi? Chcem zabrániť stresu a preto zostať na jednom mieste dlhšie?

5. Tip: Ignorovať tých, ktorí chcú aby sme zrušili naše plány!

“Čože? Žena ide sama na cestu okolo sveta? Nie je to nebezpečné? Vieš, aké to urobí tvojim rodičom starosti? Alebo: Chcem ťa nutne vidieť pred odchodom! Možno už sa nikdy nestretneme!

Takéto výroby budete počuť bohužiaľ často. Je to preto, že ľudia nemajú ani potuchy o jednotlivých krajinách alebo o cestovaní samotnom! Nedopustite, aby vás presvedčili o tom, že vaše plány sú hlúpe, nebezpečné, alebo dokonca sebecké. Úplne stačí, keď vy viete, prečo sa chcete na túto cestu vydať. Všetko ostatné je druhoradé.

6. Tip: Znížte svoje náklady!

Ak sa chystáte odísť na dlhšiu dobu, vopred sa ubezpečte, že účty a odbery sú zaplatené, alebo splnomocnite niekoho, kto bude vo vašej neprítomnosti na nich dohliadať. Snažte sa prenajať váš byt alebo ho dajte na napríklad na Airbnb a získajte tak časť peňazí na financovanie vašej cesty.

7. Tip: Myslite na svoje zdravie!

Pre plánovanie cesty sú dve veci na čele zoznamu: cestovné očkovanie a cestovné poistenie. Choď najmenej tri mesiace pred odletom na poradenstvo pre cestovné očkovanie. Informujte sa o sadzbách na poistenie či môžete ušetriť vylúčením niektorých krajín z vašich plánov.

Dovolenka snov – Maldivy

Akonáhle sa dostanete na medzinárodné letisko v Malé, vystúpite z lietadla a následne vystúpite aj z hydroplánu, pocítite neopísateľný pocit šťastia. Teplom svietiace svetlé farby a tiež úžasne milí ľudia. Áno, nepochybne máte pred sebou dovolenku v raji! Nádherný ostrovný štát sa síce nachádza v Indickom oceáne a pred pár rokmi veľa z nás o ňom len snívalo, ale teraz už si nemusíte brať ani pôžičku a môžete si dopriať túto nádhernú dovolenku za neskutočnú last minútovú cenu.

Takto sa dostanete na Maldivy

Tí, ktorí chcú stráviť nezabudnuteľnú dovolenku snov na Maldivách, budú musieť odsedieť 9 až 10 hodín v lietadle, než budú na mieste určenia vzdialeného asi 8000 kilometrov. Ale táto dlhá cesta určite stojí za to, pretože akonáhle dorazíte, nebudete už môcť vyjsť z úžasu.

V závislosti od toho, kde je vaše ubytovanie – sa pohybujete ďalej zvyčajne člnom alebo hydroplánom. Oba dopravné prostriedky majú svoje zvláštne čaro, keďže už na cestách môžete získať prvý dojem z mnohých čarovných ostrovov. Potom, čo nasadnete do malého hydroplánu, ste najprv možno trochu nervózny, ale akonáhle sa vrtule začnú točiť a vzlietnete, môžete už vidieť mnoho krásnych atolov a ostrovov. Tip: Držte fotoaparát vždy pri ruke, pretože nikdy neviete, aká fascinovane tvarovaný škvrna vás prekvapí ako ďalšia!

Slnko, pláž a luxus uprostred tropickej idyly

Už nie je tajomstvom, že Maldivy patria medzi najobľúbenejšie exotické destinácie na svete. 26 fascinujúcich atolov a viac ako 1000 čarovných ostrovy, luxusné kúpele a úchvatný podmorský svet, nemajú na svete obdobu.

Cítite horúce slnko na koži a môžete obdivovať žiariace tyrkysové lagúny, ktoré obklopujú biele pláže. Nie, obrázky, ktoré ste predtým považovali za upravené, v skutočnosti zodpovedajú realite. Je úžasné, aké pestré tieto ostrovy v skutočnosti sú. Keď k tomu pripočítame vynikajúce strediská, z ktorých je jedno luxusnejšie ako druhé – vitajte v raji. Návštevníci ostrova sa sem nepochybne vrátia na ďalšie nezabudnuteľné zážitky!

Avšak, nielen luxus a slnko každoročne láka turistov na Maldivy, je to aj dych berúci podvodný svet. Môžete tu vidieť rozmanitý a fascinujúci podmorský svet, preskúmať odľahlé atoly so svojimi jedinečnými lagúnami a farebnými útesovými formáciami. Či už pre šnorchlovanie alebo potápanie – podmorský svet je skutočne nádherný.cvzdialenosti. Najmä preto sú obľúbené atolové kanály, ako je Ari Atol, ale aj Vaavu alebo Severný Male Atol.

Nezáleží na tom, či ste skúsený potápač, alebo dokonca začiatočník – väčšina potápačských obchodov ponúka rôzne druhy kurzov pre každého. Hlbšie ako 30 metrov by ste sa ale nemali na Maldivách z bezpečnostných dôvodov potápať.

Samozrejme nielen podmorský, ale aj ten nadmorský svet tiež ponúka dostatok príležitostí. Kite surfing, wakeboarding alebo parasailing určite stoja za vyskúšanie. Tí, ktorí to chcú maž trochu pohodlnejšie, zvolia najlepšie delfínovú túru, kde môžete vidieť s trochou šťastia dve alebo tri plutvy. Náš tip: Naplánujte si takýto výlet na západ slnka, pretože budete mať možnosť sledovať delfínov a zároveň si môžete vychutnať romantický západ slnka na Maldivách – čo viac si priať?

Ďakujeme vám našim priateľom!

Krásy Egypta

Mešita Ibn Tulun

Postavená medzi 876 a 879 n.l., mešita Ibn Tulun je jednou z najstarších mešít v Káhire. Mešita je postavená okolo nádvoria, ktoré je pokryté z každej zo štyroch strán. Minaret, ktorý má špirálovité vonkajšie schodisko, ktoré je podobné slávnemu minaretu v Samare, bol postavený pravdepodobne o niekoľko storočí neskôr. Boli tu natočené aj časti filmu Jamesa Bonda.

Dahab

Dahab sa nachádza asi 85 km severne od Sharm el-Sheikhu v zálive Aqaba, v blízkosti južného cípu Sinaja. Ako izolovaná pobrežná dedina, sa Dahab premenil na cieľ hippíkov v roku 1980 a stal sa niečo ako “alternatívnym rezortom” pre bezstarostný životný štýl. Činnosti, ako je windsurfing, šnorchlovanie, potápanie, ťavie výlety a jazdy Jeepom z neho robia jednu z najobľúbenejších destinácií pozdĺž Červeného mora.

Oáza Siwa

Nachádza sa v líbyjskej púšti, a je jednou z izolovaných osád Egypta, s 23.000 ľuďmi, prevažne etnických Berberov. Nachádza sa na starej obchodnej ceste oáza bola životne dôležitá pre obchodníkov, pretože prírodné pramene a tiene palmy im tu dávali možnosť oddýchnuť si z púšte. S pádom rímskej ríše, začal ale jej pokles. V posledných desaťročiach sa cestovný ruch stal dôležitým zdrojom príjmov. Veľká pozornosť bola venovaná tvorbe hotelov, ktoré využívajú miestne materiály a štýly.

Egyptské Múzeum

Nachádza sa tu najmenej 120.000 kusov starovekých egyptských starožitností. Egyptské múzeum je jednou z hlavných atrakcií v Káhire. Existujú dve hlavné poschodia múzea. V prízemí sa nachádza rozsiahla zbierka papyrusu a mincí používaných už starými Egypťanmi. Na prvom poschodí sú artefakty z posledných dvoch dynastií starovekého Egypta a tiež mnoho artefaktov prevzatých z Údolia kráľov. Medzi hlavné atrakcie patria predmety z hrobu Tutanchamóna a miestnosť kráľovských múmií s 27 múmiami z čias faraónov.

Abu Simbel

Abu Simbel je archeologická lokalita pozostávajúca z dvoch masívnych chrámov v južnom Egypte na západnom brehu jazera Nasser. Chrámy boli pôvodne vytesané z úbočia počas panovania faraóna Ramzesa Veľkého v 13. storočí pred naším letopočtom, ako trvalý pamätník seba a svoju kráľovnú Nefertari. Komplex bol premiestnený v plnom rozsahu v roku 1960, kedy boli chrámy ohrozené stúpajúcou hladinou jazera Nasser, kvôli výstavbe Asuánskej priehrady.

Údolie Kráľov

Údolie kráľov blízko Luxoru je oblasť, kde sa po dobu takmer 500 rokov od 16. do 11. storočia pred naším letopočtom, stavali hrobky pre kráľa a privilegované vrstvy šľachty Novej ríše. Údolie obsahuje 63 hrobiek a komôr, ktoré sa líšia veľkosťou – od jednoduchej jamy až po komplexný hrob s viac ako 120 komorami. Kráľovské hrobky sú zdobené výjavmi z egyptskej mytológie a ukazujú pohrebné rituály vtedajšieho obdobia.

Rieka Níl

Plavba po Níle je populárny spôsob návštevy horného Egypta. Rieka Níl bola v Egypte životne dôležitá už od staroveku a neexistuje lepší spôsob, ako sledovať históriu Egypta. Takmer všetky egyptské výletné lode cestujú po ceste Luxor- Asuán.

Karnak

Aj keď je nie je celé zachované, len málo miest v Egypte je pôsobivejšie než Karnak. Jedná sa o najväčšie antické náboženské miesto a predstavuje kombinované úsilie mnoho generácií egyptských staviteľov. Chrám Karnak sa v skutočnosti skladá z troch hlavných chrámov, ktoré sa nachádza asi 2,5 km severne od Luxoru.

Krásy historického mesta Rím

Fontána di Trevi a Španielske schody

Rím nie je ľahké prehliadnuť. Je najlepšie, ak si pred cestou spravíte prehľad o štvrti a pamiatkach, ktoré chcete navštíviť. Mnoho populárnych atrakcií je preplnených cez deň, preto ich odporúčame navštíviť večer alebo skoro ráno, kedy sa už všetci alebo ešte žiadny ďalší turisti ne/vydali na výlet. Najmä krásna fontána di Trevi je magnetom pre turistov, do ktorej sa hodilo tak veľa mincí, že mesto v roku 2013 z nej dokonca získalo viac ako 1 milión eur. Španielske schody bývajú cez deň tiež tak preplnené, že si pohľad na nich cez deň skoro vôbec nevychutnáte.

Senatus Romanus Populusque

Španielske schody sú skutočne kedykoľvek obľúbeným miestom stretávania, mladí ľudia zvyčajne vysedávajú na 68-meterov dlhých schodoch, a plánujú svoj večer. Po dlhej rekonštrukcií sú Španielske schody konečne opäť k dispozícii! K Španielskym schodom a k fontáne di Trevi sa dostanete najlepšie s oranžovým metrom A. Jednoducho vystúpte na Spagna alebo Barberini, potom prejdete pešo cez Via dei Condotti, jednej z “najdrahších” ulíc Ríma. Môžete tu nájsť drahé značky ako Gucci, Cartier a Prada.

Koloseum & Fórum Romanum

Nemôžete opustiť Rím samozrejme bez návštevy legendárneho Rímskeho Kolosea a Fóra. Odporúčame si kúpiť kombinovaný lístok, s ktorým si môžete pozrieť obidve pamiatky. Tento lístok by ste si mali určite kúpiť priamo na Forum Romanum, pretože túto je čakacia doba, v porovnaní s Koloseom, len veľmi krátka. Skvelá vec je, že vstupenky sú dva dni platné, takže si môžete návštevu týchto majstrovských diel staroveku rozdeliť na etapy.

Vatikánske múzeá a Bazilika svätého Petra

Pozrieť by ste si mali určite tiež prístupné oblasti Vatikánu, vrátane Baziliky svätého Petra, Námestia svätého Petra a tzv. Vatikánskeho múzea, kde sa nachádza aj svetovo preslávená Sixtínska kaplnka. Ak chcete navštíviť Vatikánske múzeum, určite by ste tu mali stráviť najmenej 3 hodiny, pretože pápežská zbierka umenia je jednou z najväčších a najcennejších na celom svete. Či už ste milovník umenia, alebo nie, táto výstava vás určite zaujme! Najlepšie je kúpiť si vstupenky v predstihu, takže nebudete musieť dlho čakať pri vchode. Nachádzajú sa tu vzácne umelecké poklady od umelcov ako Van Gogha, Michelangela, Dalího alebo Rodina. Relatívne na konci múzea príde potom absolútny vrchol, Sixtínska kaplnka, ktorá bola navrhnutá Michelangelom. Predstavte si, že ste v strede impozantnej kaplnky a pozriete sa napríklad na slávny obraz “Stvorenia Adama. Unikátny pohľad!

Po návšteve Vatikánskych múzeí môžete prejsť priamo na Svätopeterské námestie, ktoré sa nachádza v ich bezprostrednej blízkosti. Námestie môžete navštíviť zadarmo, budete ale musieť byť oblečený zodpovedajúcim spôsobom. To znamená, že budete musieť mať pokryté ramená a vyhnúť sa šortkách a žabkám. Nachádza sa tú impozantná bazilika, jeden z najväčších kostolov na svete. Okrem iného tu môžete vidieť aj členov Švajčiarskej gardy pri južnej bráne námestia, ktorí vykonávajú svoju ochrannú funkciu v pestrofarebnom oblečení.

Ak po týchto výletoch stále cítite svoje nohy, môžete sa potom prejsť po Via della Conciliazione, ktorá začína od Castel Sant’Angelo. Tento Anjelský hrad bol kedysi mauzóleom rímskeho cisára Hadriána a teraz slúži ako múzeum. Nachádza sa tu mnoho pamiatok z čias antického Ríma.

Európska metropola Berlín

Podľa známeho príslovia vedú všetky cesty do Ríma, ale aj do Berlína, existuje veľa možností, ako sa dostať: môžete do metropoly s takmer 3,5 milióna obyvateľmi prísť autom, autobusom, vlakom a lietadlom. Bez ohľadu na to, ako dorazíte, do Berlína sa zo všetkých strán pohodlne dostanete nemeckou železnicou: K dispozícii sú rýchle InterCityExpress, InterCity, EuroCity a Inter-regionálne vlaky. Moderný Hauptbahnhof sa nachádza v centre Berlína, veľmi blízko k vládnej štvrti. Tí, ktorí dávajú prednosť autu alebo diaľkovému autobusu, si musia na cestu naplánovať trochu viac času.

Ale keď máte čas ísť do Berlína len cez víkend, odporúčame lietať. Je to často najrýchlejší, ale aj často celkom drahý spôsob. A už počas letu môžete mať skvelý výhľad zhora na mesto: Televíznu vežu na Námestí Alexandra – má 368 metrov, a je mimochodom najvyššia budova Berlína – uvidíte už z diaľky. Obidve letiská Berlína – Tegel a Schönefeld – sú super prepojené k verejnej dopravnej sieti.

Brandenburská brána, Unter den Linden a Reichstag

Atrakcií v Berlíne je veľa – cez víkend ich nemožno všetky pozrieť. Náš tip pre prvý nádherný dojem: Choďte autobusom 100, a jazda vás povedie popri významným pamiatkam nemeckého hlavného mesta, ako sú napríklad Staatsoper, Reichstag, Bellevue Palace. Taktiež si môžete aj zakúpiť prehliadku mestom so sprievodcom, ktorá nie je ani drahá.

Berlin Card – all-inclusive balíček pre váš víkend zahŕňa bezplatné cestovanie v autobusoch a vlakoch, zľavy na kultúrne a turistické zaujímavosti a krátkeho cestovného sprievodcu, vrátane mapy. Kartu dostanete okrem iného v turistických informačných kanceláriách a v automatoch na lístky.

Počas vašej cesty hlavným mestom by ste mali v každom prípade navštíviť Brandenburskú bránu na Pariser Platz a Reichstag pri návšteve Námestia Republiky. Po Brandenburskej bráne sa môžete teraz prejsť na bulvári Unter den Linden, s pohľadom na západe k Víťaznému stĺpu. Tí, ktorí sa chcú prejsť alebo chcú vyhľadať kaviareň – obidve možnosti sa tu dajú vybrať. Pár krátkych krokov od Brandenburskej brány, stojí Quadriga – pôsobivá vysoká turistická atrakcia! Absolútnou nutnosťou je nádherný výhľad zo strešnej terasy Reichstagu na jednotlivé vrcholky mesta – efektné historické budovy so a sklenenými kupolami. Obdivovať môžete Reichstag aj z vnútra, je ale nutná on-line registrácia, v ktorej budete musieť určiť presný dátum vašej návštevy. Postarajte sa o ňu v dostatočnom predstihu, keďže jej schválenie niekedy môže trvať aj niekoľko týždňov. Ak ste v oblasti okolo Brandenburskej brány môžete navštíviť tiež Pamätník holokaustu. Odporúčame vám ho prejsť pomaly a nechať pôsobiť jednotlivé exponáty a fakty! Odtiaľ sa potom môžete vybrať na prechádzku k Víťaznému stĺpu. Na ceste prídete potom aj ku sovietskemu pamätníku a informačným tabuliam o Berlíne v 2. svetovej vojne.

Checkpoint Charlie – Kus histórie NDR

Checkpoint Charlie sa nachádza na Friedrichstrasse, a je to najznámejší kontrolný bodu v rozdelenom Berlíne. Z pôvodného bodu dnes už nič nezostalo, ale nachádza sa tu kópia v roku 1990 zničených kontrolných kasární na bývalom hraničnom priechode medzi východom a západom. Na 900 m2 steny tu pomocou panoramatického záberu ukazuje umelec Asis rozdelený Berlín. Cez štyri metre vysoký podstavec v blízkosti vám pomôže sa ponoriť do tohto príbehu.