Paríž

Paríž

Paríž má pravdepodobne najkrajšiu prezývku spomedzi všetkých miest: mesto lásky. Bohatý na múzeá, známe stavby, pompézne štvrte a námestia, spôsobuje Paríž medzi hlavnými mestami Európy zvláštnu fascináciu. Mesto na Seine pulzuje životom, priťahuje umeleckých bohémov, je miestom nádherných, ale aj hrozných príbehov. S Parížom sa rovnako spája revolúcia, romantika, túžba a zvádzanie.

Slimák Paríža

Ako v takmer každej inej krajine v západnej Európe, život vo Francúzsku sa odohráva najmä v jeho hlavnom meste. Takmer jedna pätina Francúzov žije v Paríži. Na začiatku 21. storočia, malo mesto len niečo málo cez dva milióny obyvateľov. Spolu s pridruženými mestskými oblasťami je to dnes takmer jedenásť miliónov.

Od roku 1790 je Francúzsko rozdelené do menších administratívnych jednotiek, departmentov. K dispozícii je 100 departmentov a od roku 1960 tiež 26 krajov, na čele s regionálnymi prezidentmi. Paríž patrí do regiónu Ile de France, ktorý má osem departmentov. Je tak zároveň mestom, ale aj departmentom, mimochodom tým najmenším, keďže predmestia patria do viacerých rôznych departmentov.

Aj samotné mesto má svoje okresy. V každom sa nachádza hneď niekoľko pamiatok, napríklad Louvre sa nachádza v prvom, Notre-Dame v štvrtom a Eiffelova veža v siedmom okrese.

Celkovo sa Paríž skladá z 20 okresov, nazývaných arrondissements. Obyvatelia im s láskou hovoria “l’escargot” čo znamená v preklade “slimák Paríža”. Je to preto, lebo ich číslovanie je prevedené v tvare špirály. Stred “slimáka” formuje historické centrum v prvom okrsku.

Tu sa nachádzajú najznámejšie budovy, pamiatky a miesta, ako je Louvre, Palais Royal či palácový kostol Sainte-Chapelle. Každý arrondissement, podľa poradia sa skladá zo štyroch štvrtí, a má nielen svoju vlastnú administratívu, ale aj vlastnú charizmu a architektúru – a poskytuje svoje jedinečné čaro.

História

Francúzska metropola bola vždy dejiskom významných udalostí vo Francúzsku. Pohľad späť na začiatok: Tak skoro ako v 3. tisícročí pred naším letopočtom bol región Ile de France obsadený Keltmi. Paríž bol v čase Rímskej ríše ešte nazývaný Lutetia; Caesar sa o tomto názve zmienil po prvý krát 52 rokov pred naším letopočtom.

Na našu predstavu o historickom Francúzsku a Paríži, ale má najmä vplyv imidž Ľudovíta XIV a jeho rozkvet feudálnej moci.

Paríž – to je vždy aj spôsob života. Zahŕňa napríklad kaviarenskú kultúru. Takmer na každom rohu môžete sa môžete posadiť a dať si cafe au lait a croissant. Niektoré kaviarne sa stali dokonca legendárnymi.

Ernest Hemingway písal svoje poviedky v “Closerie des Lilas”. Jean-Paul Sartre chodil diskutovať do “Café de Flore”. Oscar Wilde obedoval v “Deux Magots”. A kaviareň “Deux Moulins” na Montmartri preslávila filmovú rozprávkou “Amélie”.

Ďalej má Paríž údajne najhustejšiu sieť metra na svete. Žiadny dom je ďalej ako 500 metrov od autobusovej zastávky. Ale metro je viac než len dopravný prostriedok. Je to tiež druh kultúrneho centra. V chodbe vás pozývajú sochy do múzea, umelci tu ukazujú svoje výkony a hudobníci hrajú na flautu alebo saxofón.

Paríž charakterizuje aj rozmanitosť: Existuje tu viac ako 100 múzeí, početné divadlá, tradície sa spájajú s modernosťou. Spisovateľ Julien Green povedal: “Keď som bol dieťa, často som sa čudoval, ako je možné, že za jednoduchým názvom Paríž sa skrýva tak veľa rôznych vecí.”